קורונה – איך זה ישפיע עלינו גם בלי להדבק

ההתפשטות של הקורונה מלחיצה את כולם מסיבות בריאותיות. קיים חשש משמעותי שהוירוס יגיע לישראל וישפיע על ההתנהלות היומיומית שלנו. אבל לוירוס הזה יש השפעה משמעותית עלינו גם מבלי שאנחנו או מישהו ממכרינו נדבק בו. הוא כבר משפיע עלינו כלכלית.

קצת רקע

סין היא גורם מרכזי בייצור העולמי

הימים האחרונים הוטל הסגר על מעל 20 מחוזות בסין בהם עשרות מיליוני אזרחים עובדים העובדים בשלל תעשיות המיוצאות לעולם.

המחוזות שבהסגר כוללים את ערי הייצור המרכזיות, אחראי על כ-80% מהתמ"ג בסין ועל מרבית הייצוא, הנמלים בסין מושבתים, העוצר הסיני הביא לכך שחברות בכל העולם צריכות למצוא כעת מקורות נוספים לתחזוק שרשרת האספקה שלהן – או שיצטרכו לסגור מפעלים.

תנועות הנוסעים אל סין וממנה הוגבלה באופן דרסטי ומדינות רבות בעולם, ביניהן ישראל, הודיעו כי כל מי שחוזר מהמדינה חייב להיכנס לבידוד

איך זה ישפיע עלינו?

ייצור בעולם מורכב משרשרת ארוכה של חומרי גלם, חלקי חילוף וייצור חלקי, המושתת על שורה ארוכה של מדינות. סין יושבת כיום במרכז הכלכלה העולמית ועצירת האספקה ממנה תשפיע מהר מאוד על כלל הייצור העולמי.

נכון להיום, הענפים שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר הן התעשיות הבאות: ענף המתכת, ענף הפלסטיק, ענף הטקסטיל, ענף התרופות וענף חומרי הבנייה – שישפיע גם על ענף הבנייה.

הצפי הוא שאנו נתחיל לראות מדפים ריקים בחנויות כבר בעוד כחודש ימים(לפני פסח הקרוב)

כמה אנחנו חשופים לסין

היצוא מישראל לסין מתאפיין בשנים האחרונות במגמת גידול חדה. במהלך 2018 רשם היצוא עליה של כ-50% להיקף של כ-7.4 מיליארד דולר והשלים בכך גידול חד של כ-72% ביחס להיקפי היצוא רק 4 שנים לפני כן ב-2014.

יבוא הסחורות מסין עלה במהלך 2018 בשיעור של כ-20% להיקף של כ-11 מיליארד דולר – סה"כ משנת 2009 רשם היבוא מסין גידול מצרפי של כ-140%.

משקלה של סין בכלכלה הישראלית משמעותי, התלות של ישראל בסין כיום גבוהה במיוחד. על כן יש להיערך להשלכות כלכליות משמעותיות עקב וירוס הקורונה.

ככול שהסגר שכפתה על עצמה סין יימשך יחד עם ההחמרות השונות בקשרים עם סין מצד מדינות העולם וישראל, עולה הסבירות להשפעה משמעותית על הכלכלה הישראלית והאטת צמיחתה בטווח הבינוני והארוך.

אז מה עושים?

על מקבלי ההחלטות במגזרים השונים להיערך לתרחיש מסוג זה.

  1. להכין תוכניות לייצור במיקומים אחרים
  2. לבחון את היתרונות התחרותיים הנובעים מהיעדר תחרות סינית
  3. לבדוק אם ניתן להגדיל ייצור של מוצרים שיהיו במחסור
  4. להגדיל את מספר הספקים ולא להסתמך על ספק בודד שיכול להיות ללא מלאי למכירה

מלבד זאת, יש לראות במגפה הנוכחית והשלכותיה תמרור אזהרה לתלות הגבוהה של ענפים רבים בישראל בתוצרת זרה-סינית ובסחר עימה.